Jak správně instalovat textilní tapety

Jak instalovat textilní tapety

Nanášení látkových tapet na stěny interiéru, není stejné jako u klasických papírových či vinylových tapet, protože látka je méně tuhá a náchylnější na skvrny od lepidla, které je obtížnější odstranit (pokud vůbec).

Z tohoto důvodu doporučujeme, abyste při nanášení textilních obkladů stěn využili služeb zkušeného profesionála. Pro nejlepší výsledky můžeme doporučit kvalifikované profesionály. Dušek Décor nezodpovídá za nežádoucí vady způsobené nesprávným nanesením tapet.

PŘÍPRAVA

Spočtěte kolik lineárních metrů látky budete potřebovat. Naše látkové tapety jsou navinuty na role o šíři 1,3 metru a jsou k dispozici v různých délkách.

Při výpočtu požadovaných metrů berte v úvahu vzor a směr vlasu tkaniny. Tkaniny, které mají vlas (samet, žakar), budou vždy navinuty ve směru vlasu. Chcete-li dosáhnout co nejlepších výsledků, nainstalujte látkový obklad stěn tak, aby vlákna směřovala dolů (tj. při stírání shora dolů se textilie vyhlazuje).

Ke stropu a k podlaze přidejte dalších 5 cm, které po nanesení textilie odříznete ostrým nožem podél podlahové lišty (kvalitní podlahové a stropní lišty doporučujeme zakoupit na www.DDlišty.cz).

 1. Před řezáním vše zkontrolujte.
 2. Pro každou stěnu používejte textilie se stejným číslem šarže. Šarže se od sebe můžou lišit v malém rozdílu barvy, protože se jedná o skutečné tkaniny.
 3. Pruhy nanášejte v pořadí řezání po rozvinutí role.
 4. Hrany tapety jsou profesionálně ořezané a netřepí se.
 5. Vezměte v úvahu, kde je na zdi již montováno osvětlení a vyberte stranu, kde začít s prvním pruhem, tak aby jste například nenapájeli tapety těsně u osvětlení.
 6. Nesmí být podceňováná důležitost dobře připraveného základu. Dobrý základ je nezbytný pro krásný výsledek.

POVRCH MÁ BÝT

 • Hladký: jakékoli nerovnosti povrchu mohou zanechat viditelné stopy. Povrch musí být vyhlazen a jakékoliv prohlubně musí být vyplněny a obroušeny dohladka.
 • Suchý: Nové omítky vyžadují úplné zaschnutí několika dní.
 • Kompaktní: Sádrové stěny anebo čerstvě nanesený štuk musí být ošetřen adhezivními penetračními nátěry.
 • Čistý: staré tapety a zbytky lepidla musí být odstraněny. Stěna musí být také bezprašná.
 • Jednotné barva: rozdíly v barvě na povrchu podkladové stěny mohou být někdy viditelné při použití lehké průhledné textilie. Ujistěte se, že se zbavíte barevných rozdílů nanesením tenké vrstvy světlé barvy.
 • Lehce absorbující: podklad musí být schopen něco málo lepidla absorbovat, ale ne příliš. Povrch, který absorbuje příliš mnoho lepidla, např. nové štuky, by nemuseli tapetu udržet, a v takovém případě, doporučujeme nanést vyhlazovací přípravek nebo rozředěné lepidlo. Pro správně ředění, řiďte se pokyny na obalu lepidla. Nechte zeď zaschnout alespoň 1 den poté. Rovněž podklad se špatnými absorpčními vlastnostmi by nemusel tapetu udržet a musí být předem vyhlazen nebo ošetřen penetrací.

 APLIKACE

 1. Používejte správné nástroje: ostrý nůž a/anebo ostré nůžky, plastovou špachtli a měkký kartáč. Na lisování švů doporučujeme použít válec s tvrdými okraji. Ujistěte se, že na špachtli nejsou žádné kamínky, které by mohly poškodit látku. Vždy pracujte s čistými nástroji a s čistými rukama.
 2. Nikdy nevytahujte volné nitě, ale stříhejte je nůžkami anebo odřežte nožem.
 3. Před nanesením lepidla, u tapet s vlasem (samet, žakar), si promyslete kterým směrem se má vlas ubírat. Obvykle má směrovat dolů.
 4. Lepidlo musí být naneseno na zeď a ne na látku. Doporučujeme použít naše lepidlo pro nejlepší výsledek.
 5. Nepoužívejte příliš mnoho lepidla k nanesení textilní tapety, aby neprosakovalo. Lepidlo musí být nanášeno rovnoměrně.
 6. Naše tkaniny nejsou odolné vůči skvrnám lepidla, proto pracujte opatrně a používejte pouze čisté nástroje. Pokud kapka lepidla zasáhne textilií, okamžitě ji očistěte vlažnou vodou a hadříkem z mikrovlákna. Nikdy nepoužívejte čisticí přípravky nebo mycí houbičku. Některé typy textilních krytin (např. hedvábí) je prakticky nemožné čistit. Při použití tohoto druhu tkaniny, položte na spoj absorpční papír (např. kuchyňské utěrky), aby bylo možné okamžitě absorbovat přebytečné lepidlo. Je však lepší použít správné množství lepidla a rovnoměrně ho nanášet, aby se zabránilo přebytku lepidla.
 7. Pokud není na etiketě uvedeno jinak, musí být pruhy pokládány hrana k hraně.

Spoje u látkových tapet mohou být u některých typů materiálů stále viditelné, i když jsou výše uvedené pokyny pečlivě dodržovány. To je obvykle způsobeno osvětlením a také vlasem-vzorem textilie a nelze tomu zabránit, protože pracujeme se skutečnými tkaninami.

LEPIDLO

Nabízíme tři velikosti; 2, 5 a 10 litrů. 1 litr lepidla stačí přibližně na 5 m2.

K výpočtu kolik lepidla potřebujete, použijeme následující vzorec: počet metrů délky vynásobený 0,26.

Příklad: Stěna je 5m dlouhá a 3m vysoká. Textilie je 130 cm široká. Budeme tedy aplikovat vedle sebe 4 svislé pruhy, to je 12 lineárních metrů textilní tapety:12 x 0,26 = 3,12. Budeme potřebovat 3,12 litru lepidla.

Lepidlo můžete zakoupit ZDE.
POHOVKY
POHOVKY
JÍDELNÍ ŽIDLE
JÍDELNÍ ŽIDLE
KŘESLA
KŘESLA
KNIHOVNY
KNIHOVNY
SHIREEN - Dušek Décor
SVÍTIDLA
SILVESTRE - Dušek Décor
TAPETY | DLE MOTIVU
BAROVÝ NÁBYTEK
BAROVÝ NÁBYTEK
Název vaší kolekce
BARVY
BARVY
THE GUEST - Dušek Décor
LLADRÓ